Pool A W L   W L   +/-
1 Baumgart – 4th 2 5   0 3   -5 -7 -10 -8 +15 -12 +3
2 Hawkins – 3rd 3 4   1 2   +5 -4 -1 -11 +2 -4 +15
3 Wilkerson – 1st 6 1   3 0   +2 +7 +1 +4 +15 -11 +9
4 Suttner – 2nd 4 3   2 1   -2 +4 +10 -4 -1 +15 +3
  Pool B W L   W L   +/-
5 Ferrell 4 3   1 2   -6 +15 -10 +8 -2 +11 +15
6 Pryor 5 2   2 1   +6 +3 -7 +11 +13 +15 -3
7 Andershock 4 3   2 1   +13 -15 +7 -4 +1 +15 -2
8 Bledsoe 3 4   1 2   -13 +3 +10 +4 -15 +4 -15
  Pool C W L   W L   +/-
9 Gentry – 3rd 4 3   0 2   -15 -11 -12 +15 +15 +12 +15
10 Stallings – 1st 6 1   2 0   +15 +15 +4 +15 +11 +4 -9
11 Debro – 2nd 4 3   1 1   +14 +11 -4 +15 +2 -15 -15
  Pool D W L   W L   +/-
12 Smith – 1st 5 2   2 0   +15 +15 +12 +15 -11 -4 +2
13 Mayse – 3rd 2 5   0 2   -15 -15 -8 +15 -2 +15 -15
14 Reamer – 2nd 3 4   1 1   -14 -15 +8 -15 +15 +15 -3
  Pool E W L   W L   +/-
15 Downs – 2nd 3 4   3 1   +9 +1 -10 -15 -15 -15 +6
16 Tancredi – 3rd 1 6   1 3   -9 -6 +15 -15 -15 -15 -9
17 Sibila – 4th 0 7   0 4   -14 -1 -15 -15 -15 -15 -6
18 Baker – 1st 4 3   4 0   +14 +6 +10 -15 -15 -15 +9

We are using normal AAU tie breakers to determine who finishes in what place.  It’s different because we have games outside of pool play, but here is the criteria:

  • Overall record
  • Pool play record
  • In the case of a two-way tie:  head to head
  • In the case of a three-way tie:  point differential in games among the tied teams (+/- 15 max spread)

Games with a gray background are pool game results.  The top two teams in each bracket advance to the A bracket. The others into a B bracket.  Pool E is in a separate division.  Pool E is decided based on first three games. 7th game doesn’t goes toward pool record, just overall record.

*** Pool B has yet to be decided.

 

October 2 – Game One
4:00pm 1 Ferrell 52 Pryor 58
4:00pm 2 Andershock 57 Bledsoe 44
5:00pm 1 Downs 63 Tancredi 54
5:00pm 2 Sibila 35 Baker 49
5:00pm 3 Debro 49 Reamer 35
5:00pm 4 Smith 67 Mayse 48
6:00pm 1 Baumgart 48 Hawkins 53
6:00pm 2 Wilkerson 64 Suttner 62
6:00pm 3 Gentry 57 Stallings 72
October 2 – Game Two
6:00pm 4 Ferrell 73 Andershock 57
7:00pm 1 Pryor 54 Bledsoe 51
7:00pm 2 Downs 50 Sibila 49
7:00pm 3 Tancredi 36 Baker 42
7:00pm 4 Smith 72 Reamer 49
8:00pm 1 Gentry 52 Debro 63
8:00pm 2 Baumgart 62 Wilkerson 69
8:00pm 3 Hawkins 60 Suttner 64
8:00pm 4 Stallings 65 Mayse 45
October 9 – Game Three
4:00pm 3 Reamer 56 Mayse 48
4:00pm 4 Smith 76 Gentry 64
5:00pm 1 Stallings 69 Debro 65
5:00pm 2 Ferrell 53 Bledsoe 67
5:00pm 3 Baumgart 43 Suttner 53
5:00pm 4 Hawkins 77 Wilkerson 78
6:00pm 1 Tancredi 46 Sibila 25
6:00pm 2 Downs 36 Baker 46
6:00pm 3 Pryor 56 Andershock 63
October 9 – Game Four
6:00pm 4 Reamer 59 Gentry 79
7:00pm 1 Smith 73 Sibila 51
7:00pm 2 Mayse 70 Baker 38
7:00pm 3 Suttner 54 Bledsoe 58
7:00pm 4 Hawkins 61 Pryor 72
8:00pm 1 Wilkerson 80 Andershock 76
8:00pm 2 Stallings 92 Downs 55
8:00pm 3 Baumgart 47 Ferrell 55
8:00pm 4 Debro 70 Tancredi 43
October 16 – Game Five
4:00pm* 2 Debro 64 Mayse 62
4:00pm 3 Tancredi 41 Pryor 64
4:00pm 4 Baker 31 Reamer 56
5:00pm 1 Downs 28 Baumgart 73
5:00pm 2 Sibila 54 Gentry 71
5:00pm 3 Hawkins 55 Ferrell 53
5:00pm 4 Wilkerson 66 Bledsoe 40
6:00pm 1 Stallings 58 Smith 47
6:00pm 2 Suttner 50 Andershock 51

October 23 – Game Seven

12:00pm 1 Wilkerson 52 Stallings 60
12:00pm 3 Pryor 55 Suttner 58
12:00pm 4 Andershock 57 Smith 59
1:00pm 1 Baumgart 67 Reamer 64
1:00pm 3 Debro 54 Hawkins 69
1:00pm 4 Baker 51 Tancredi 42
2:00pm 1 Sibila 53 Downs 59
2:00pm 3 Bledsoe 58 Gentry 92
2:00pm 4 Ferrell 69 Mayse 49
October 30 – Semi-finals and Finals
4:00pm – JV semi Gm7 1 Baker 42 Sibila 22
4:00pm – JV semi Gm8 3 Downs 48 Tancredi 41
4:00pm – B semi Gm9 4 Mayse 65 Hawkins 49
5:00pm – B semi Gm10 1 Gentry 85 Ferrell 65
5:00pm – A semi Gm11 3 Wilkerson 63 Pryor 51
5:00pm – A semi Gm12 4 Stallings 82 Andershock 77
           
6:00pm – JV Finals 3 Baker 46 Downs 51
6:30pm – B Finals 4 Mayse 58 Gentry 64
7:00pm – A Finals 3 Wilkerson 61 Stallings 74
October 16 – Game Six
6:00pm* 3 Pryor 75 Debro 57
6:00pm 4 Sibila 31 Reamer 52
7:00pm 1 Tancredi 39 Suttner 74
7:00pm 2 Andershock 65 Baker 46
7:00pm 3 Wilkerson 40 Ferrell 51
7:00pm* 4 Mayse 71 Downs 45
8:00pm* 1 Baumgart 72 Gentry 84
8:00pm 3 Hawkins 79 Stallings 83
8:00pm 4 Bledsoe 60 Smith 56
October 23 – Tournament Games
3:00pm – VAR A Gm1 1 Wilkerson 67 Debro 62
3:00pm – VAR A Gm3 3 Stallings 70 Suttner 53
3:00pm – VAR A Gm4 4 Smith 60 Andrshck 74
4:00pm – VAR A Gm2 1 Pryor 58 Reamer 52
4:00pm – VAR B Gm5 3 Bledsoe 42 Mayse 82
4:00pm – VAR B Gm6 4 Baumgart 68 Gentry 71

Warning: mysql_fetch_assoc() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home4/jwrbloom/public_html/metroindybasketball.com/resources/11league.php on line 32
# Varsity League HT GR City (School) College

Warning: mysql_fetch_assoc() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home4/jwrbloom/public_html/metroindybasketball.com/resources/11league.php on line 101
# Sophomore/Freshmen HT GR City (School) College